340 DE GROOTHERTOGIN VAN SAKSEN. De' Groothertogin begreep dat al die kostbare stukken op volkomen veilige wijze moesten worden bewaard, niet aan brandgevaar mochten blootstaan, en tevens toegankelijk moesten zijn voor ieder, die zich op de studie daarvan wilde toeleggen. Tot dusverre was alles nog geborgen in eenige ver trekken van het paleis te Weimar, die echter niet tot blijvende bewaarplaats konden strekken. De Groothertogin zette de kroon op haar werk door op eigen kosten een in alle opzichten daartoe geschikt archief- gebouw te laten bouwen, geheel den inhoud waardig. Het plan voor dit gebouw, de plaats, de stijl, de verdeeling, de keuze van materialen, de inrichting tot in de Inzonderheden, werden door de Groothertogin zelve beraamd, aangegeven en vastgesteld. Als bouwplaats diende een flink stuk grond, vrij en ruim gelegen aan den rechter Ilm-oever, onmiddellijk bij de stad. De ligging is hoog, zoodat men van uit het gebo&w, streek en stad overziet, wat er als ’t ware een symbolische beteekenis aan geeft. 27 November 1892, schreef Hare Koninklijke Hoogheid „Le temps ayant été beau et doux, j’en ai profité pour „inspecter le terrain oü Ton doit construire l’archive, „et j’ai decide son emplacement, en marquant par une „pierre le coin d’un des cótés du futur batiment Als stijl wenschte de Groothertogin die van den laten rococo, reeds overgaande in de zuiverheid van lijnen van den stijl Louis XVI, in hoofdzaak als voorbeeld nemende het „Petit Trianon” bij Versailles, gebouwd in de jaren 1762—1768. 1) Overgenomen uit een eigenhandig schrijven vanlLK.II.de Groothertogin aan 11DZ. secretaris-thesaurier, schrijver van dit opstel.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 478