348 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. morgen land in 1654: onder leiding van Godart van Rhede liet hij het nieuwe paleis bouwen en vertoefde er gaarne. De Geldersche Staten verhieven het den 10e December 1694 ten behoeve van den Prins tot een Hooge Heerlijkheid genaamd „het Loo en Noord-Apeldoorn”. Thans is het ruim 400 Hektaren groot, zeer schoone park weder Staats-domein en een gelief koosd verblijf onzer Vorsten. Do Hooge Heerlijkheid Bredevoort met Winterswijk, Aalten en Dinxperloo door Willem III verkregen. Het Graafschap Buren met zes aangrenzende dorpen, behoorende tot de huwelijksgift van Anna van Egmond, dus sedert 1550 in bezit van Willem I. In Holland: De Hooge Heerlijkheid Polanen, bestaande uit Monster, ter Heide, Poeldijk en half-Loosduinen, reeds aan het Grafelijk Nassausch Huis gekomen in 1404, door het huwelijk van Graaf Engelbert I met Johanna, de eenige erfdochter van het Huis van Polanen, die al de Heerlijkheden van dat huis ten huwelijk mede bracht Engelbert was Stadhouder van Brabant en overgrootvader van Graaf Hendrik van Nassau, die in 1515 door zijn huwelijk met Claudia van Chalons het Prinsdom Oranje in Frankrijk bekwam, dat hij naliet aan zijn eenigen zoon René, den Stadhouder van Holland deze sneuvelde ongehuwd in 1544 pas 32 jaar oud en liet alles wat hem uit den Huize van Polanen en het Prinsdom Oranje door zijn vader was toebedeeld, na aan zijn toen elf jaar ouden neef Graaf Willem van Nassau, Prins Willem Iv (Hiertoe behoorden ook de Baronie van Breda en aangrenzende Hooge Heerlijk heden zie Staats-Brabant). De Vrije Heerlijkheid Naaldwijk, evenals het naburige slot Honsholredijk in 1612 door Frederik Hendrik gekocht van het adellijk geslacht de Ligne, welk slot

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 486