351 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE lö 1) Dit werkelijk vorstelijk slot is thans geheel verdwenen en derhalve maken wij gebruik van de gelegenheid er op bijge voegd plaatje een kijkje van te leveren tijdens de feestelijkheden toen Willem V in het bezit kwam: voorts zien wij dien Prins, gezeten in een der zalen toen hij de overdracht aanvaardde van de tijdelijk aan Pruisen behoord hebbende Heerlijkheden in Holland. 2) Het tegenwoordig Koninklijk paleis dit was in 1595 door de Staten van Holland voor 14.200.van de familie Persijn gekocht en aan Louise de Coligni ter bewoning aangeboden. b Een plattegrond in vogelperspectief hierbij gevoegd vertoont ons den oorspronkelijken aanleg van dit zomerverblijf, terwijl de teekening van den kunstschilder J. G. Smits ons nader kennis doet maken met den tegenwoordige!! toestand van het Huis ten Bosch. hij tot een prachtig lusthof liet verbouwen. Op soort gelijke wijze breidde dit gebied zich later uit tot Wateringen, Honderdland, Oranjepolder, ’s-Gravenzande, Zandambacht en het Oude Hof in den Haag. 2) Het Huis Nieuwburg bij Rijswijk werd eerst in 1634 prachtig gebouwd en het terrein aangelegd door Frederik Hendrik; in 1697 werd hier de vrede gesloten, waartoe de talrijke afgevaardigden dagelijks met ongemeene statie van den Haag naar Rijswijk togen. Het Huis in ’t Bosch, als Oranjezaal aangelegd door dienzelfden Prins en zijne gemalin Amalia van Solms in 1646, werd later aanmerkelijk vergroot en strekte toen doorgaans tot zomerverblijf der stadhouderlijke familie, 3) terwijl de eenige bezitting in Kennemerland, het jachtslot de Kruitberg bij Velzen, geheel verwaar loosd werd. De Hooge Heerlijkheden die behoorden tot de na latenschap van Graaf Engelbert van Nassau, grenzende aan de Baronie van Breda, met name Geertruidenberg, Made, Drimmelen, de Emiliepolder, de Zwaluwen, Zeven-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 488