352 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. Natuurlijk tijdelijk opgeschort van 170247. de Baronie IJselstein, doch op het gebied gegeven Huis van dadelijk voor bergen en de Niervaart (de Klundert en Willemstad werden eerst door Prins Willem I als vestingen aan gelegd in 1583). Klein-Waspik schijnt ook tot deze goederen te hebben behoord. De Baronie Liesveld (met de dorpen Grootammers en Ottoland en de Vrije Heerlijkheid Nieuwpoort) kwam in 1636 in het bezit van den Erfstadhouder als parti culier domein. Het Graafschap Leerdam en beide geen onderdeelen van - van Holland gelegen, behoorden met enkele naburige dorpen tot de huwelijksgift van Anna van Egmond, dus sedert 1550 bezitting van Willem I. In Zeeland: In 1562 trad de oudste zoon van Prins Willem I, onder diens voogdij in kwaliteit als Heer van St. Maartensdijk op als Eerste Edele van Zeeland, derhalve de Ridderschap in de Statenvergadering ver tegenwoordigend, en daar de meeste adel in dit gewest roomsch-katholiek bleef, werd deze waardigheid erfelijk,J) vooral toen de Prins in 1581 het Markgraafschap van Vere en Vlissingen had gekocht voor 149600.uit den met schulden beladen boedel van Maximiliaan van Bourgondië, nadat de eerste verkoop in 1567 aan Jakob van Bossu, wegens verschillen met de Regeering was te niet gedaan. Later toebedeeld aan Prins Willem Karei Hendrik Friso werd dit Markgraafschap eerst in 1747 weder aan Willem IV met alle voorrechten terug- dat Vere vooral zeer gehecht was aan het Oranje bleek reeds in 1572 toen het zich den Prins verklaarde, in 1672 toen het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 489