356 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN OHANJE. alle rechten op order der Landsstaten op nieuw opdroeg aan den Erfstadhouder. In Staats-BrabantBaronie Kranendonk (Budel, Maarheeze, Soerendonk e. a.) aangebracht door Anna van Egmond en onder één beheer met de Heerlijkheid Eindhoven c. a. De Stad en vesting Grave en het Land van Kuik, door Koning Filips II in 1559 voor ƒ60000.ver pand aan Prins Willem I, en bij Resolutie van 9 Dec. 1611 van de Algemeene Staten in wettig eigendom aan het Huis van Oranje overgedragen. De Baronie van Breda, door René van Nassau, achterkleinzoon van Johan den Ouden van Nassau in 1544 met het Prinsdom Orange en de Heerlijkheden Geertruidenberg, Dongen c. a. nagelaten aan Willem I (zie boven onder Holland). De Heerlijkheden Oosterhout en Rozendaal lagen op het grondgebied van Breda, en de Heerlijkheden Steenbergen, Prinsenland en Willemstad waren ook aan die Baronie verknocht, ofschoon de laatste tot 1584 aan het Markiezaat Bergen-op-Zoom behoorde, doch door de Staten van Brabant toen aan Willem I werd geschonken. Het Markiezaat of Markgraafschap van Bergen-op- Zoom was door de voogden van Willem II in 1650 voor ƒ500000.en eene rente van ƒ80000.verkocht of afgestaan aan de Prinses van Hohenzollern, waar schijnlijk omdat deze er door huwelijk eenig recht op kon doen gelden. De Kommanderij ter Braake bij Alfen, door de Alge meene Staten vermeesterd van de Malthezer Orde en toen, tegen eene jaarlijksche uitkeering aan die Orde van 3666.ingelijfd bij de domeinen van het Huis van Oranje.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 493