362 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. Treurige tijden braken aan, daarover zijn thans allen, patriotten zoowel als orangisten liet eenstoen meende men dat liet voorbeeld door de Fransche omwentelaars gegeven ook hier moest gevolgd worden om gewenschte verbeteringen in liet bestuur tot stand te brengen. Afgevaardigden van Amsterdam en vele andere gemeenten besloten op 24 Januari 1795 om twee dagen later te ’s Gravenhage in de Vergaderzaal der Staten bijeen te komendaar constitueerden die afge vaardigden zich onder leiding van zekeren Pieter Paulus als provisioneele representanten der provincie Holland en besloten tot opheffing der vroegere Staten van Holland, van het Stadhouderschap en van eenige andere belangrijke regeeringscollegiën, en reeds in den Poolschen Graaf Czartoryski aan Willem V over gedragen het reeds bouwvallige Huis Nieuwburg werd afgebroken en in 1792 aldaar een zuil geplaatst ter herinnering aan den daar gesloten vrede. Nu liet Huis van Oranje weder hersteld was in het bezit van al zijne uitgebreide goederen, is het een passend tijdstip om de vraag te stellen en te beant woorden, welke geldelijke voordeelen daaruit werden getrokken. Ofschoon de opgaven daaromtrent verstrekt door de Raden en Rekenmeesters van den Prins Willem V geacht moeten worden officieel te wezen, staan wij toch niet in voor de volkomen nauwkeurigheidintusschen valt die rekening stellig niet mede. Tien jaren dooreen genomen bedroegen de baten 528000.’s jaars, de uitgaven met inbegrip van pensioenen en uitkeeringen ƒ618000. dus een te kort van ongeveer ƒ90000. jaarlijks.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 499