367 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. het bezit gekomen vijftiental jaren bij Wageningen zijne echtgenoote, 1815 uit naam der Neder!andsche Natie vereerd aan den Kroonprins (later Willem II) wegens zijn held haftig gedrag bij Waterloo; verbouwd en verfraaid blijft het steeds een gewaardeerd zomerverblijf. Koning Willem lil kocht voor een het vriendelijk gelegen Oranje-Nassau aan, verfraaide het en schonk het aan de tegenwoordige Koningin-Regentes. Het Paleis op den Kneuterdijk behoort tegenwoordig in eigendom aan H. II. M. M. de Koningin-Regentes en de Koningin; het onderging velerlei lotwisselingen in den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan, daar het eerst na 1832 door Koning Willem I werd gebouwd en bestemd tot residentie van den Kroonprins, die aan vankelijk het gebouw op het Plein bewoonde (dat thans als Staatsdomein tot Rijks-archief is ingericht) doch toen het Paleis gereed kwam, in ’s-Gravenhage zijnde, er duurzaam verblijf hield ook nadat hij den troon had beklommen; na dien tijd werd het betrokken door onzen helaas te vroeg overleden Kroonprins Willem, gedurende de jaren 1858 tot 1879, en in 1882 voor een half millioen gekocht door de Gemeente ’s-Gravenhage sedert werd de groote tuin voor een aanzienlijk deel bestemd tot verbetering der communicatie in die stads wijk, van de gothische galerijen en gebouwen welke Koning Willem II had doen oprichten bleef niets in wezen dan de bekende gothische zaal, terwijl het thans ledigstaande paleis onveranderd bleef, zijne latere be stemming afwachtende. In gelijksoortigen, dat is ongebruikten toestand ver keert het Paleis in het Voorhout, gedurende een reeks van jaren bewoond door Prins Hendrik en zijne weduwe later in het bezit gekomen van de Groot-Hertogin van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 504