368 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. Saksen-Weimar, thans door aankoop privaat eigendom van de Koningin-Regentes. Als vermeldingswaardig beschouwen wij ook dat tegenwoordig het gebouw waar de krijgsschool gevestigd is geweest, belendend ten noorden van het Koninklijk Paleis door de Koninginnen is aangekocht en op degelijke schaal wordt verbouwd tot berging van het Huis-Archief der Vorstelijke familie, dat waarlijk be langrijk genoeg is om eindelijk eens toegankelijk en oordeelkundig geschift en geordend te worden. Voorts kocht ook de Koningin-Regentes voor hare privé rekening aan het huis dat ten zuiden aan het Paleis grenst, laatstelijk bewoond door den Staatsraad Mr. Heemskerk, vermoedelijk hoofdzakelijk met het doel, dat zoo een maal onze aanstaande Koningin dit noodig zal oordeelen, bij het Paleis te kunnen worden getrokken. In de hoofdstad des Rijks is het Paleis op den Dam bestemd en ingericht om tot verblijf der Koninklijke familie te dienen, intusschen voldeed het in het midden der stad gelegen beter aan de oorspronkelijke bestemming als stadhuis dan als Vorstelijke residentie. Lode wijk Napoleon doopte het „palais royal” en verjoeg het stedelijk bestuur naar het zoogenaamde Prinsenhof aan de Oudezijds Voorburgwal, Keizer Napoleon sprak van .palais imperial” en toch is het bekend dat de stad Amsterdam het ten gebruike aanbood aan Koning Willem I, met de uitnoodiging er zoo dikwerf mogelijk te vertoeven. Intusschen kan men het thans beschouwen als Staatsdomein, in gebruik en in onderhoud onzer Vorstelijke familie Nu rest ons alleen nog met een enkel woord te herinneren dat enkele leden van het Huis van Oranje eenige paleizen en buitengoederen in en om de residentie

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 505