369 DE DOMEINEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. 1) Het 24 was de Koningin-Weduwe Anna Paulowna die deze bezittingen onverwijld na den dood van Koning Willem II aankocht voor haar eigen gebruik. bezitten als zoodanig komen in aanmerking-vooreerst het Paleis Buitenrust met de Grieksche kapel en het uitgestrekte Zorgvliet aan den Scheveningschen weg, eene particuliere bezitting van wijlen de Groot-Hertogin van Saksen-Weimar, onze steeds hooggewaardeerde Prinses Sophie, die haar vaderland niet kon vergeten en nooit ontbrak waar een weldaad of iets nuttigst in Nederland was te verrichten. 1) Voorts de Paleizen aan het Korte Voorhout van wijlen Prins Frederik en den Prins von Wiedzij behooren thans evenals de landgoederen de Pauw, Bakkershagen en Raephorst met het Jachtslot ter Horst tot de aan zijne dochter, Prinses Maria, toebedeelde erfenis, weshalve deze bezittingen voor den Neder- landschen tak verloren zijn. Het Paleis was met aan grenzend terrein in 182628 door Koning Willem I aan .zijn veelbeminden zoon Prins Frederik” geschonken en werd later nog door dien Prins vergroot met het gebouw aan de Prinsessegrachtde landgoederen werden successievelijk aangekocht, de Pauw het eerst en Bakkers hagen het laatst, in 1846, en vormen een bijzonder schoon complex van bloemtuin, park en bosch, dat jammer genoeg slechts zelden door de buitenlands toevende familie wordt bezocht, doch waarvan de toe gang op beleefde aanvrage doorgaans niet wordt ge weigerd, zoodat wij ieder bewonderaar van natuurschoon daartoe met overtuiging opwekken. Eindelijk ligt onder Voorburg het vriendelijk Rustoord, met het Overbosch, eene bezitting van wijlen Prinses

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 506