372 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET KOORDEINDE, ENZ. scheidt, hier is integendeel een intiem samenleven van Koningin en volk op historischen grondslag. Het Paleis ziet er echt Hollandsch uitstijf, maar kraakzindelijk; alleen de nationale driekleur, die van den standaard wappert is niet altijd even helder en „van alle smetten vrij.” Hoe het gebouw er verder uitziet behoeft niet gezegd. De Hagenaars kennen het „van buiten” en de niet- Hagenaars, die de residentie bezoeken, richten steeds het eerst hunne schreden naar het Koordeinde. Wij willen ons dus liever met een klein stukje geschiedenis bezig houden nu het gebouw in het kröningsjaar tevens zijn 73e lustrum viert. Het Oude Hof heeft heel wat binnen zijn muren zien gebeuren. Bruiloften zijn er gevierd, doopmalen zijn er gehouden en huwelijken geslotenmaai’ ook dikwerf heeft een sombere stoet van daaruit den langen tocht naar Delft ondernomen. Hoewel oorspronkelijk als particuliere woning bestemd, is dit gebouw nu reeds meer dan 300 jaren in het bezit der Oranjes geweest. Het belangrijkste tijdvak voor de geschiedenis van het Paleis valt in deze eeuw onder ons Koningschap toen onze Vorsten Willem I en Willem III er het grootste gedeelte van hunne regeeringsjaren in ver blijf hielden. In de Stadhoudersperiode bleef het geruimen tijd onbewoond of diendeuitsluitend tot het houden van bals, diners of dergelijke festiviteiten, terwijl slechts drie Prinsessen van Oranje er verblijf in hebben gehouden. Wij zouden het Oude Hof daarom eigenaardiger het Prinsessehof of, als het niet zoo somber klonk, beter nog het Weduwen-Paleis kunnen noemen, want merk-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 509