Koning Willem I heeft van „Paleis Dezen naam behield liet tot 1798 toen in het ver laten paleis waarin eenige dagen na het vertrek van Oranje de Fransche generaal Charles chef van de Armee du Nord was daarna de Fransche gezant was van het Uitvoerend Bewind hun het Oude Hof in „Nationaal Hotel” den Erfprins van Pichegru, général en afgestapt en waarin gehuisvest, de leden intrek namen en werd herdoopt. Na de troonsbestijging van het zijn ouden naam verwisseld met dien in het Noordeinde.” Om de geschiedenis van „het Oude Hof” uitvoerig nategaan, daartoe leent zich mijn bestek niet. Ik wil mij daarom voor ’t oogenblik liever er toe bepalen het een en ander van zijn geschiedenis mede te deelen uit de XVIlle en 't begin der XVHde eeuw, uit welken tijd het minste bekend is, terwijl de mededeelingen van de oude plaatsbeschrijvers de Riemer niet uitgezonderd zeer onvolledig en ook onnauwkeurig zijn, en de latere schrijvers over den Haag elkander slechts zeer getrouw hebben nageschreven. Niet verder gaande dan tot 1609, toen het paleis door liberale beschikking van de Staten-Generaal aan Prins Frederik Hendrik werd aangeboden, stel ik mij voor, dit onderwerp later uitvoeriger te behandelen en in een afzonderlijke studie het licht te doen zien. Voorloopig dus moet ik, wat de geschiedenis betreft na 1609, verwijzen naar de interessante bijdragen, die ons geacht eerelid de heer Arnold Ising in zijn „Haagsche Schetsen” heeft geleverd en naar hetgeen de rijksbouwmeester Peters in zijn „Landsgebouwen” daar omtrent heeft aangeteekend. 376 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET NOORDEINDE. ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 512