877 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET KOORDEINDE, ENZ. Het bebouwde gedeelte van het Koordeinde strekte zich in den aanvang der 16e eeuw niet veel verder dan het tegenwoordige paleis uit. Eerst in 1553 werd als uiterste grens het huis De Guide Wagen” genoemd. Vóór dien tijd vinden wij zoowel aan de oost- als westzijde uitgestrekte weiden, boomgaarden en voor namelijk henneptuinen. Hoewel het Koordeinde in den ouden tijd een groote verkeersweg was daar de verbinding tusschen noord en zuid langs het strand plaats vond, liet de begaan baarheid evenwel veel te wenschen over. Eerst in 1561 werd door Philips II aan de inwoners van den Haag vergund om het Koordeinde met „cassy-steenen” te bestraten en de onkosten te dekken uit de opbrengst van een tol, waar alle doorrijdende wagens, karren enz., impost moesten betalen. Dat de bestaande toestand dringend verbetering eischte blijkt uit het plakkaat waarbij Philips II deze ver gunning verleende. Daar lezen wij o. a. dat de wagens met „alrehande victuaelgie enz., die al ter vente deur den Hage en deselve straete moeten passeren, omme gevoert te worden nae onsen landen van Brabant, Luyk, Maestricht, Coelen en elders, tot swaeren laste en pericule van den peerden die deur die selve straete en moerasse met grooten cracht moeten rijden en trekken, in vreese en pericule niet alleen van de beesten maar ook van de voorss. geladen waeren en ook menschen, die dikwils in dangiers sijn omme gesmacht en in den moerassche versmoort te worden, bijsonders des winter tijts en ook bij nachte.” Die toestand werd door eene bestrating natuurlijk aanmerkelijk verbeterd en ook de bewoners van enkele aanzienlijke woningen welke zich in het Koordeinde bevonden, voeren er wel bij.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 513