de domeinen ende bede int Rentmeester-generaal „van quaertiere van Noorthollant". Voor dien tijd was Willem Goudt, griffier geweest van het Hof. Commissie van 17 Juli 1510. 2) Hofboek 1512 Riiks-Archief. De weiden, boomgaarden en henneptuinen aan de westzijde behoorden in de XVe en in den aan vang der XVIe eeuw voor het grootste gedeelte aan het Sint Nicolaas gasthuis. Een laan met wilgen beplant gaf van de Molenstraat uit toegang tot dit land, waarop zich ook het bouwhuis van het Gasthuis bevond. Van tijd tot tijd werden perceelen land aan particu lieren in huur gegeven of verkocht. Zoo bezat een aanzienlijk Hagenaar Willem Goudt .de rentemeester van Noert-Hollant” reeds in 1512 een gedeelte van den grond waarop nu het Koninklijk Paleis zich verheft, terwijl een zuidwaards daaraan grenzende „kenniptuyn daer nu een boemgaert of ghemaect is” door hem ge meenschappelijk in eigendom werd bezeten met Dirck Felle, secretaris van het Hof van Holland. 2) In December 1523 breidde Willem Goudt zijn bezitting uit en kocht van de Gasthuismeesters „de reste van den kenniptuyn vant voorss. gasthuys sulcxs als de voorn. Willem Goudt die an sijnen thuyn int Noorteynde nu dese voorleden zoomer bij heure con sente verheelt ende mit plancken besloten heeft, ende daer en boven noch een roede erfs teynden ande zuytsijde van den zelven thuyn.” Bovendien werd hij eigenaar van „den deurganck van ’t voorss. gasthuyspoorte staende in de Molenstrate daer sij ofte heuren bouluyden deurgaen int zelve gasthuysweyde ende bouhuys bij de voorn Willem Goudes thuyn, daer van sij (de gasthuismeesters) de sloetelen hebben sullen, omme tot allen tyden daer 378 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET KOORDEINDE, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 514