Heemraad Hij was met Maria deur te moegen gaen ende rijden mit wagen ende paerden zoe hun dat believen sal tot in der voorss. Willem Goudes thuyn toe De kooper, die toen nog op den Vijverberg woonde schijnt dien kenneptuin in een vruchtbaren boomgaard te hebben willen veranderen want hij bepaalde in die zelfde koopacte, dat de gasthuismeesters „hem jaarlijks gedurende zijn leven en dat van zijn vrouw zouden leveren „tachtich cordewagens vol koye misse.” Willem Goudt, die den 15den October 1515 benoemd was tot „raad en ontvanger generaal van de beden der Keyserlycke majesteyt in Holland” was bovendien van Delfland. 2) een zoon van Corstiaan Goudt en gehuwd van Greveroede Gerritsd1’. Volgens het Hof boek van 1512 zou ik hun woning gezocht hebben aan de o.z. van het Tournooiveld nu Kneuterdijk, maar volgens een door De Riemer medegedeelde acte van 1516 woonden zij toen op den Vijverberg. Volgens hem werden eerst in 1533 de grondslagen van het gebouw in het Koordeinde gelegd. Dit huis, hetwelk uit een ruime beurs werd gebouwd behoorde tot de aanzienlijkste woonhuizen van den Haag. Op den bekenden plattegrond uit de Riemer van 1570 komt het voor onder n°. 60. Wij kunnen op dezen photografischen afdruk duidelijk onderscheiden dat het perceel uit twee groote gebouwen bestond welke voorzien waren van drie torens. Daar het huwelijk van Willem Goudt met zijn huis- Acte van Transport. Nassausch Domein-Archief R. A. 2e Memoriaal van den griffier van het Hof van Holland De Jonge fol. 9V R. A. HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET KOORDEINDE, ENZ. 381

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 516