den De moeielijkheden waren hiermede evenwel niet uit den weg geruimdandere schuldeischers bleven hen achtervolgen en ten einde raad wendden zij zich tot Jan Franchois. Deze, minder filantroop dan wel handig speculant, maakte van de „benautheyt” waarin de echtgenooten verkeerden een handig gebruik om zijn slag te slaan. Hij wist hen te bewegen om al hun goederen aan hem en aan iemand .diet hem gelieve soude tsijnder hulpe te nemen” overtegeven, waartegen hij zich verbond een jaarlijksche lijfrente uittekeeren en bovendien alle processen en lasten welke op de goederen rustten, voor zijne rekening te nemen. Dit contract werd gesloten voor den grooten Raad van Mechelen den 27™ April 1549 en door Le Grandt onder eede bekrachtigdtevens werd een inventaris van hun onroerende bezittingen opgemaakt. Van al hun goederen hadden zij slechts voor zich gehouden ,’t gebruyck van den huyse staende int Noorteynde van den Hage met zijnen ancleven ende toebehoerten geduyrende ’t leven van de voorss. jonc- frou Marie ende een jaer na haren overlijden Daarna zou „’t voorss. huys ende huysraet wel waerdich wesende ten tijde van ’t voorss. contract 14000 gulden” weder aan hem komen. Jan Franchois en zijn vennoot Mr. Jacob van Eijnde 2) wisten wel wat zij deden, want ondanks al D Mededeeling van den heer Mr. A. Goovaerts, Adj. Rijks- Archivaris van Belgie. die met de meeste welwillendheid een onderzoek voor mij in de archieven van den grooten Raad van Mechelen deed instellen. Mr. Jacob van den Eijnde .Advocaat van 't gemeene land van Holland” was gehuwd met Joncvr. IJsabeau (of Elisabeth) van Nyeuwelant en woonde aan de zuidzijde van de Sint Jacobs- kerk nu Riviervischmarkt. Reg, v. Transporten R. A. 1567 p. 55. HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET KOORDEINDE, ENZ. 387

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 522