399 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET KOORDEINDE. ENZ. duidelijk uit hare van Brandtwijck, had gekocht, den kooper was het perceel hem bij het Hof' geleverd. 3) o. a. van zijn stiefmoeder blijkt brieven aan Turenne. De Staten namen bij resolutie van den 18™ Januari een gunstige beschikking en stemden er in toe „dat hare Excellentie met haren zoon ende Familie in de voornoemde huysinge van Brandtwyck sal werden ont- fangen ende geaccommodeert en dat de huyre daer af bij ’t gemeene Landt gedragen sal werden, die bij den grave van Hohenloo daer af' is gemaeckt, die te vreden is daer van afstandt te doen, door dien egeene andere huysinge in den Hage voor haere Excellentie aengenaem nochte bequaem bevonden is voor hare Hofhoudinge”. Daar de woning de Prinses scheen te bevallen huurde de Staten in 1592 het perceel voor drie jaar in en be sloten tevens daarin „eenige commoditeyten te maecken, die sonder prejudicie alteydt buyten kosten van den eygenaer altydt mogen werden hermaeckt/’ 2) In 1594 vernieuwden zij het huurcontract daar het perceel een jaar te voren van eigenaar was veranderd. Deze nieuwe eigenaar was Hendrik Anthoniszoon Wissel, koopman te Amsterdam, die het huis den 3™ September 1593 voor de som van 14200 ponden van Jacob Weijtsen. ambachtsheer Op verzoek van willig decreet van Zie J. Delaborde t. I p. 258269. 2) Res. Staten van Hofland 515 Juni. p. 55. 3) Bij den verkoop van onroerend goed werd dikwijls door den nieuwen eigenaar mandament van willig decreet verzocht om zekerheid te erlangen of het perceel met geen renten of erfdienstbaarheden was bezwaard, want alvorens het Hof deze acte verleende werden allen opgeroepen die eenige actie of recht op dat goed zouden kunnen pretendeeren, om zich vóór een bepaalden dag te melden. Kwam nu niemand opdagen dan was men voor eventueele aanspraken gedekt.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 534