409 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET NOORDEINDE, ENZ. aan J) ,T. Delaborde, t. II p. 56 en 57. -) J. Delaborde, t. II p. 81. frère; car il a si bien composé ses humeurs selon les siennes, que c’est une mesme chose maar de liefde voor haar zoon was er daarom nog niet op verminderd, want toen Frederik Hendrik in 1604 als gouverneur van de Vlaanische steden, die van de macht der Span jaarden bevrijd waren, naar Sluis vertrok, ging zijne moeder met hem mêe. Het ongezonde klimaat dwong haar evenwel reeds in November terug te keeren. ,,Le mauvais air” schreef zij den 20en uit den Haag Aarssen „m’a causé une si longue et fascheuse maladie, que je ne fais que commencer a m’en relever.” 2) In den herfst van 1605 vertrok zij wederom naar Frankrijk, haar zoon achterlatend in den dienst van het vaderland. De krijg tegen Spanje had langzamerhand een gun stige wending genomen. De zegepralen van Maurits hadden Spanje’s macht geducht verzwakt, schatten gelds had de oorlog reeds verslonden, zoodat Philips verlangend naar vrede uitzag. Dit verlangen naar rust deed zich in de Nederlanden niet minder gevoelen, de geldmiddelen raakten uitgeput, de verschillende provincies deden krachtige vertoogen voor den vrede hooren. De beide machtige naburen, Frankrijk en Engeland, met wie Nederland op vriendschappelijken voet stond en die eveneens groot belang bij een stilstand van wapenen hadden, boden hunne bemiddeling aan. Hen drik IV zond in Mei 1607 le sieur Jeannin, le sieur Buzanval en le sieur de Russy, als gezanten naar Holland. Een van deze heeren, de Buzanval, de ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 544