25 jaar goedt enz. een beide Mogendheden bij de Staten van Holland en de Staten Generaal betoogen ingediend om den finantieelen toestand zoowel van de Prinses als van Frederik Hendrik te verbeteren. En deze zachte aanmaningen hadden meer uitgewerkt dan de meest dringende beden van de Prinses. In de vergadering van de Staten van Holland van 16 Maart 1609 was deze zaak het eerst ter sprake gebracht en de afgevaardigden van de steden van Holland hadden besloten „bij de Generaliteit voortestaan dat men Mevrouwe Princesse van Orange haer tractement sal augmenteren van 15 tot 20000 ponden sjaars” en „dat men haren soon graeff Hendrik Frederick sijn tractementen dien hij als nu treckt, sal continueren, soo wel in peys als trefves op 20000 pond sjaers, ende hem daerenboven begiftigen met het huys in den Hage, te houden voor hem ende sijn wettelycke descendenten.” Daar de Gedeputeerden van de Provinciën zich met dit voorstel konden vereenigen „midts de gifte van ’t huijs in den Hage particulierlijck sal ghedaen worden bij de provincie van Holland”, namen deze den 24en daar aanvolgende „rijpelyck ghelet hebbende op de propositie van de heeren Ambassadeurs van de Koningen van Vranckryck ende Groot Brittannien, aengaende de erken- tenisse van de groote diensten ende verlies van en bloedt voor de vrijheijt der Nederlanden, daartoe strekkend besluit. Eerst den 19en October evenwel werd door de Staten- Generaal de officieele giftbrief gedepecheerd. Frederik Hendrik had toen den leeftijd van bereikt. Louise de Coligny, die in Juli voor haar nierkwaal het bronwater te Spa was gaan gebruiken en aldaar een paar maanden had vertoefd, was na een veertien- 412 HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET NOORDEINDE. ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 547