het heden is een merk- daagsch uitstapje naar Sedan te hebben gemaakt met Charlotte einde September wederom in den Haag teruggekeerd. De geschiedenis van het Paleis treedt hiermede een nieuw tijdperk in. Het bleef van toen af, behoudens een kleine tusschenperiode, in het bezit van de na komelingen van den Zwijger en Louise de Coligny. Tusschen het verleden en waardige overeenstemming. Drie honderd jaren geleden had de weduwe van den grondlegger onzer vrijheid de zware taak te vervullen om de mannelijke deugden aan te kweeken die eenmaal Frederik Hendrik zouden sieren en hem tot een geliefd Vorst, een bekwaam veldheer, een door alle partijen geëerd man zouden maken. Louise de Coligny heeft door uitnemende zorg en moederlijke teederheid die roeping vervuld op eene wijze die hare nagedachtenis in hooge eere heeft bewaard. Nu acht jaar geleden werd de Koningin-Weduwe- Regentes de zware plicht op de schouders gelegd om de opvoeding te leiden en te voltooien van de jeugdige Vorstin, die thans den troon barer vaderen gaat beklimmen. Aan de vorstelijke traditie is ook deze gemalin van den laatsten mannelijken afstammeling van het Doorluchtig huis van Oranje-Nassau met onbezweken ijver en rustelooze zorg trouw gebleven. De dankbaarheid van geheel het volk is haar loon. Moge evenwel het schoonste loon nog voor haar zijn weggelegd, wanneer zij getuige zal wezen van eene voorspoedige regeering harer beminde Dochter. Moge de toekomst zich dan aan het verleden vast- HET TEGENWOORDIGE PALEIS IN HET NOORDEINDE, ENZ. 4-13

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 548