418 HET HUIS TEE NIEUBUECH. onder liet koele lommer op de houten bank, zichtbaar opzettelijk daar geplaatst. Menig bezoeker vraagt zich misschien af. waarom op die plaats zulk een monument verrezen is; of. als hij weet, dat het geschied is ter herinnering aan den vrede van Rijswijk, gesloten in 1697, rijst misschien eene andere vraag maar vanwaar komt het, dat Rijswijk zulk eene gewichtige rol gespeeld heeft in de vaderlandsche historie Treden wij een paar eeuwen terug en wij zullen zien, hoe allerlei omstandigheden hebben saamgewerkt om die plaats zulk een groot aanzien te verzekeren. Rijswijk is gelegen in de onmiddelijke nabijheid van het vorstelijk ’s Gravenhage en die gunstige ligging is oorzaak, dat het vorstelijke personen en deftige staatslieden onder zijne inwoners kon tellen. Vooral aan het einde van den tachtigjarigen oorlog, toen Delfland door het verplaatsen van den strijd buiten Holland tot rust was gekomen, kwamen velen aldaar verpoozing zoeken van het woelige leven in de stad. Frederik Hendrik, die door eene reeks van beroemde belegeringen zich den naam zou verwerven van „stedendwinger” en die tevens een minnaar was van bouwen en planten, stichtte zich buiten de residentie stad lustverblijven om daar uit te rusten van het krijgsgewoel. In 1629 bouwde hij het kasteel te Hons- holredijk op de plaats, waar het oude slot der Heeren van Naaldwijk gestaan had en in 1634 werd de eerste steen gelegd van het Huis Ter Nieuburch te Rijswijk. „Huis Ter Nieuburch”, dezen naam zou het slot dragen ter herinnering aan den hertog van Palts- Neuburg, die, bij gelegenheid van zijn bezoek aan den Prins te ’s Gravenhage, werd uitgenoodigd om den

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 553