422 HET HUIS TER NIEUBURCH. Gerard van Honthorst werd liet schilderen der groote zaal opgedragenook de schilders Matthieu de Bus, Cornells Delff, Pieter Soutman, Dirk van Onsel en Christiaan van Kuuwenburg werden ontboden en hebben hunne talenten aan het willig kunstdoek toevertrouwd. Een der twee kunstgalerijen was geheel ingericht voor portretten, vervaardigd door mannen, die over licht en kleur gebiedendaaronder verdienen vooral vermelding de door Van Dijck geschilderde portretten van Koning Karei den Eersten van Engeland en van zijne gemalin. Bij het maken van deze schets kunnen wij niet nalaten de la Serre, (Histoire de 1’entree de la Reine-mère), te laten verhalen, wat hij, als oogge tuige, schrijft van het bezoek, dat de Koningin-Moeder van Frankrijk, Maria de Medicis, de weduwe van Hendrik IV en de moeder van Lodewijk XIII, in 1638 op het Huis te Rijswijk bracht. „Daar de Koningin,” zoo verhaalt hij, „den wensch had te kennen gegeven om het fraaie huis te Rijswijk te zien, geleidde Hare Hoogheid (Amalia van Solms) de hooge gast met hare geheele hofhouding derwaarts. „Het Huis ligt op een halfuur afstands van den Haag. De zalen, kamers en kabinetten, prachtig behangen met overkostbare tapijten, zijn bovendien opgeluisterd door de kunstrijke hand van Honthorst, een der bekwaamste schilders van deze eeuw. Ook vindt men er twee galerijen, waarvan de eene portretten bevat van de aanzienlijkste Vorsten en hunne gemalinnen, terwijl in de andere fraaie beelden in steen en brons prijken. Nog verdient opmerking, dat onder de vensters de voornaamste over winningen. veldslagen en belegeringen, door die groote Potentaten behaald, met onovertroffen kunst gepen seeld zijn.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 556