423 HET HUIS TER NIEUBUBCH. -ö tien jaren werd af- en kunstenaars een tijdsverloop van i dat gebouw gewerkt Gedurende wisselend aan daarheen ontboden. Frederik Hendrik, die eene bijzonnere voorliefde had voor het „Huis Ter Nieuburch,” deed bij de inrichting daarvan ook zijne eigene denkbeelden gelden, ten minste de tuin werd naar ’s vorsten teekening aangelegd. Ofschoon de Prins zeer vele malen daar vertoefd heeft, mogt hij niet lang dat genoegen smaken, hij overleed den 14den Maart 1647. Bij testament was bepaald, dat het Huis te Rijswijk levenslang door zijne weduwe zou mogen gebruikt worden, doch de Prinses hield bij voorkeur verblijf in het Oude Hof in het Noordeinde of op de door haar gestichte Oranjezaal in het Bosch en zoo waren met Frederik Hendrik ook de dagen van luister voor het jHuis Ter Nieburch” voorbij. Misschien werd het door Prinses Amalia nog een enkele maal bezochttoen echter Willem II en Willem III, voor wie de jacht de liefste ontspanning was, aan het bewind kwamen, werd het Huis te Rijswijk geheel en al verdrongen door het Huis te Dieren en het Loo. Nog slechts eenmaal zou het in vollen luister pralen, als het maanden achtereen de ambassadeurs van den koning van Zweden, Duitschland, Spanje, Engeland en Frankrijk binnen zijne muren zou ontvangen. Men had dan ook moeielijk een gebouw kunnen vinden, dat zich zoo uitstekend leende voor het houden van conferentiën tusschen zooveel diplomaten, waarbij allerlei etiquetten moesten in acht genomen worden, als dat vorstelijk lustverblijf. Met den vrede van Rijswijk eindigt de glorie van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 557