424 HET HUIS TER NIEUBURCH. moest die architect maatregelen van liet nog staande gebleven December werd door den Prins Willem V in de noodzakelijkheid van de afbraak berust „mits daar naar terzelve plaatse een behoorlijke Naald ter gedagtenisse van de aldaar geslootene vreede van Rijswijk wierd gesteld.” l iet was eene schoone, eene voortreffelijke daad van den Prins om die plaats, die herinnert aan eene merk waardige gebeurtenis, aan eene gansche reeks personen en feiten door een eigenaardig monument in eere te houden. In 1792 was het 45 voet hooge. op een hard steenen voetstuk van drie treden rustende monument gereed. den dood het verlaten en kwam het geheel huis Ter Nieuburch behoorde namelijk tot de goederen der nalatenschap van Willem III. waarvan het bezit door de erfgenamen Koning Frederik van Pruisen en Johan Willem Friso onderling betwist werd. Eerst bij overeenkomst in 1732 werd het aan Prins Willem Karei Hendrik Friso toegewezen. Veel kostte het nu aan onderhoud, want sommige gedeelten waren reeds bouwvallig geworden. Den 10den December 1785 werd besloten de beide vleugels ter afbraak te verkoopen en slechts het middengebouw te behouden. Bij den aanvang van 1790 kreeg de architect Schenk last om een hoofdmuur, die in zeer slechten toestand verkeerde, voor instorting te beveiligen en tegen het einde van hetzelfde jaar nemen tot het afbreken gedeelte. Den 7den het „Huis Ter Nieuburch” geheel. Was er na den dood van Frederik Hendrik niet meer die zorg aan besteed, die het behoefde, na den dood van Willem Hl stond en al in verval. Het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 558