436 ORANJE EN ISRAËL. Zoolang zij hun zedewet volgden, konden zij zich niet buigen onder de wetten van het land der vreemdelingschap. Maar niet alleen de gehechtheid aan het verleden was de grond hunner afzonderingnog sterker steunde hen in de verstrooiing hun onwankelbaar geloof in de toekomst van het Messiasrijk; en zoo overleefden zij, zonder land, zonder tempel en zonder staatsinrichting, de machtigste rijken en dynastiën der aarde tot op den huidigen dag. Als eeuwige toeschouwers van het tooneel der wereldgeschiedenis, waarin zij na het jaar 70 geen staatkundigen rol meer te vervullen hadden, zien zij ontelbare geslachten opstaan, tot bloei komen en ver gaan. zelve onveranderd vaststaande in de overtuiging dat aan het einde dezer ontwikkeling het Messiasrijk alle andere heerschappijen zal vervangen en de troon van David zal worden hersteld. Maar al zien wij hen niet meer in het openbaar optreden, toch blijven zij niet zonder invloed op het verloop der geschiedenis en wordt veel van hetgeen op het schouwtooneel der wereld vertoond wordt, door hen achter de schermen voorbereid en bestuurd. In de laatste helft der Midden-Eeuwen traden zij echter voor korten tijd iets meer op den voorgrond. Onder de regeering der stamverwante Mooren in Spanje, bleek het welk een geestkracht nog in hen woonde en tot welk een grootsche ontwikkeling zij in staat waren, als niet eindelooze vervolging en verdrukking die belemmerde. Op elk gebied stonden zij vooraan in de gelederen der toenmalige beschaving. Maar slechts, kortstondig mocht die glorie zijn. De Mooren werden uit Spanje verdreven en met het optreden van Ferdinand en Isabella, ving ook op het Iberische schiereiland het eeuwige

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 571