441 ORANJE EN ISRAËL. aan liet liet midden- daar uit de De Prins van Oranje en schepenen van Antwerpen verstaan zich met de Calvinisten tot regeling van den nieuwen toestand, waarbij aan de laatsten, mits zij zich van allen spot en hoon en smaad en geweld onthouden, vrijheid van godsdienstoefening wordt toegestaan, en de vergunning wordt gegeven voor dat doel drie nieuwe kerken te bouwen. Als men bedenkt dat Antwerpen toenmaals hoofd stond der hervormingsbeweging en punt was der Gereformeerden, dat van geheele reformatie in stilte werd bestuurd, dan moet men het sluiten van dit contract, als een zaak van de grootste beteekenis erkennenals een krachtdadig en welgeslaagd optreden des volks tegenover de weifelende maatregelen der edelen, en de machtelooze woede der beeldstormers. Welnu: de eerste onderteekenaars van dit accoord waren aan de eene zijde Guillaume de Nassau als vertegenwoordiger der landvoogdes en aan de andere zijde Marco Perez, voorzitter van het consistorie der Calvinisten met zijne mèdeouderlingen. les anciens de la Vigne, de oude bijnaam van de gemeente onder ’t kruis’. Marco Perez was een zeer aanzienlijk Antwerpsch bankier, die eenige malen millionair was, grooten invloed in de stad had en van Joodsche afkomst was. Hij was de aangewezen man om het verzet te besturen. Door zijn rijkdom en zijn handelsbetrekkingen zoowel als door zijn betrekking als voorzitter van het consistorie vertegenwoordigde hij een aanzienlijk deel der Ant- werpsche bevolking. 1) De text van dit accoord is te vinden in l’Inquisition et la Réforme en Belgique par Charles Rahlenbeck. Bruxelles Deltenre-Walker 1857.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 576