443 ORANJE EN ISRAËL. maatregelen om zicli nu ook tot den koning te wenden met verzoek de totstandgekomen regeling te bevestigen. Terwijl men hierover einde Sept, of begin Oct. beraad slaagt, wordt men van een zijde waarvan men het niet verwachtte, bemoedigd en getroost. In den kerkeraad kwam namelijk een uitvoerig schrijven in van Konstantinopel, dat algemeen hoop en vertrouwen gaf. 1) Wat toch was het geval? Een zekere Joseph Nasi, anders gezegd Don Juan Miguez, had zich tijdens het bestuur van Maria van Hongarije als bankier te Ant werpen gevestigd. Door zijn uitgebreiden handel, hij had ook een kantoor te Lyon en leende vaak aanzien lijke sommen aan het Fransche hof was hij algemeen bekend en ook bij den adel en de regentes der Neder landen zeer gezien. -) Hij schijnt toenmaals tot de Nieuw-Christenen behoord te hebben, want hoezeer van Joodsclien bloede, liet hij zich eerst op lateren leeftijd te Konstantinopel besnijden. 3) De handel kon hem echter niet voldoenhij besloot zijn invloed en zijn geld te wijden aan de bevrijding der Joden. Eerst trok hij naar Venetië en trachtte aldaar een eiland te verkrijgen, waar zij vreedzaam zouden kunnen leven. Dit gelukte hem echter niet en nu begaf hij zich naar het hof van Konstantinopel waar hem betere uitzichten werden geopend. Door Soliman werd hij goed ontvangen en sloot met diens zoon Selim een innigen vriendschapsband. Voor zijn kolonisatieplan werd hem de stad Tiberias afgestaan. D Zie Strada en Basnage. 2) Strada de Bello Gallieo, pag. 185 Zie Don Joseph Nazi, hertog van Naxos van Dr. M. A. Levy, Breslau 1859.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 578