444 ORANJE EN ISRAËL. Zie Strada. Den 6™ September 1566 stierf Soliman en kwam Selim die geheel onder den invloed van Nazi stond aan de regeering. Al terstond werd Nazi tot hertog van Naxos, Andros, Melo, Paros Santorino enz. gemaakt en de weg scheen voor Nazi gebaand, om als oppermachtig grootvizier de staatkunde van het Turkscbe rijk te leiden. Zoodra hij nu van den opstand te Antwerpen vernam (en het ligt voor de hand dat Marco Perez hem daarvan op de hoogte stelde) schreef hij een brief vol schitterende beloften aan den kerkenraad. Hij raadde hen dringend aan in hun verzet kloekmoedig te volharden, want nu Selim aan het bewind was gekomen, twijfelde hij niet of Turkije zou weder met kracht Spanje gaan bestoken en de Mooren tegen dat rijk in het harnas jagen, en was eenmaal de oorlog in bet Oosten uitgebroken dan was Philips buiten staat doortastende maatregelen te nemen en zijn wraakzuchtige plannen tegenover Neder land te volvoeren. 1) Deze brief maakte geweldigen indruk op de gemoederen. Willem I zag op dat tijdstip als staatsman nog geen andere uitkomst dan in de onderwerping der Calvinisten aan de Augsburgsche geloofsbelijdenis, omdat deze in het Duitsche rijk officieel werd geduld. De Antwerpenaars begonnen echter den toestand geheel anders in te zien, volgens hen konden Calvinisten en Lutheranen zich niet anders vereenigen dan in gemeenschappelijk verzet tegen de Inquisitie. Wederom zien wij Marco Perez optreden, maar nu op het standpunt door den Prins in den Raad van State verdedigd. Te zijnen huize wist hij een nieuwe bijeen komst tot stand te brengenwaarbij behalve de Here-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 579