445 ORANJE EN ISRAËL. Zie Brand. Hist, der Refom. 395. Zie 1' Inquisition par Rahlenbeck.pag. 102 en le Protestantisme Beige pag. 158 alsmede Schulz Jacobi. De toestand van Antwerpen na. de Invoering der Hervorming. ,3) Negociations du Levant. Charrière III 61. formeerden met Datheen aan het hoofd ook de Lutheranen, of Martinisten alsmede de vertegenwoordigers van andere kerken van Nederland, (o.a. Laurens Jacob Reaal voor Amsterdam) vertegenwoordigd waren, en waarop den (26sten Octbesloten werd een openlijk rekest aan den koning te richten met verzoek om vrijheid van godsdienst en goedkeuring der door de Landvoogdes verleende gunsten. Mocht hun dit verzoek worden toegestaan dan boden de verbondene burgers den Koning 3 millioen gulden aan als geschenk en wezen Philips hierbij op het voorbeeld van den Paus (Sixtus Vdie toenmaals zelfs den Joden te Rome (zeer waarschijnlijk mede voor geld) openbare godsdienstoefening in hunne synagogen vergunde. Dit was het compromis der burgers. 2) Uit den geheelen toon van het stuk, en vooral uit het merkwaardige slot blijkt, dat hier de koopman den doorslag heeft gegeven. Het rekest werd aan van Hoochstraten, den gouver neur van Antwerpen overgereikt, en in duizende afdrukken over het land verspreid. Den volgenden dag werd er te Antwerpen voor 2 millioen ingeschreven en ijverig voor hetzelfde doel in de Noordelijke Provinciën gecollecteerd. Wij verliezen nu verder Marco Perez uit het oog, maar Miquez blijft vermoedelijk in voortdurende relatie met de opstandelingen en den 10den Maart 1569 schrijft M. de Grantrie de Grandchamp, de gezant van Frankrijk3)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 580