446 ORANJE EN ISRAËL. que son entreprinse n'aura aulcun effect die onderhandelingen tusschen den Prins ons niets meer bekend, maar te doen uitkomen als een oogenblik, op bet tijdstip aan zijn koning Karel IV uit Constantinopel, dat hij onophoudelijk door Miquez wordt lastig gevallen van wege de ƒ150.000 die Miquez nog van Karel IV te vorderen had, en waarbij hij door den Sultan werd gesteund. Hij voegt bij dit bericht de volgende merkwaardige woorden: Quant a l’homme du prince d’Orange qui est chez Micques, duquel j’ay ci-devant averty V. M. par ma précédente depêche il n’a rien entreprins depuis que j’aye peu entendre, et puys quasi bien assurer V M enz. Omtrent en Miquez is we wenschen een en ander bewijs, hoe op het ernstigste waar het openlijk verzet tegen Philips’ godsdienstig staatsbeleid in de Nederlanden een aanvang neemt, de voorstanders en beschermers der vervolgden om het geloof: Oranje, Marco Perez en Miquez elkander hebben ontmoet en de hand gereikt. Van nu aan treffen wij voortdurend Joden aan als staatkundige agenten der Prinsen van Orange en wordt de goede verstandhouding tusschen beiden in ’t openbaar erkend. Maurits begeleidt in 1616 in eigen persoon de lijk- statie van Palache;Frederik Hendrik bezoekt met zijn zoon en gemalin de Amsterdanische Synagoge; evenals de Witt zich vermoedelijk van Menasseh ben Israël en zijn vrienden zich van Spinosa als diplomatieke agenten hebben bediend. Wie dit alles in bijzonderheden na verwijzen wij naar de onderzoekingen van geleerden Heer van Tal in Woord en beeld Wij willen hier slechts op een tweede feit wij: even belangrijk en nog duidelijker in de geschiedenis is -vastgesteld, om aan te toonen hoe nauw wil gaan, den Zeer en elders. ijzen dat de huizen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 581