451 ORANJE EN ISRAËL. In geen Christenrijk zijn de joden zoozeer als welkome gasten ontvangen als bij ons. Waar zij elders slechts werden verdragen ter wille van hun geld, en elk oogenblik moesten vreezen voor vorsten- grillen of uitbarstingen van volkswaanzin, werden zij hier te lande niet alleen toegelaten en geduld, maar konden zij in gerustheid leven omdat de gewetensvrijheid de basis was onzer Republiek en omdat zij vertrouwen konden stellen in Oranje. En wat door de libertijnen der 16de eeuw ten koste van goed en bloed was verworven, werd als een der eerste en hoogste beginselen van wijsbegeerte en Staat kunde (urbi et orbi) verkondigd in het Godgeleerd- Staatkundig vertoog van Benedictus de Spinozazoodat, toen de oude zuurdesem der onverdraagzaamheid zich na tijden van voorspoed en welvaart, weder begon te vertoonen, en de geesten ook der meest ontwikkelden in verwarring dreigde te brengen een der uitneniendste vernuften die het Jodendom in de wereldgeschiedenis heeft aan te wijzen, zich opwierp, om voor allen die deuken wilden, het overtuigend bewijs te leveren, dat niets meer strekt tot bevordering van de vroomheid en de rust van de Staat, dan een elk vrij te laten zijn eigen meeningen te hebben en te uiten. Wat Holland en Oranje voor de Joden hebben gedaan is hun rijke]ijk vergolden. In stoffelijk en geestelijk opzicht hebben zij uitgeblon ken. Aan Amsterdam hebben zij de Levantsche, Oost-Azia tische en Amerikaansche handelsbetrekkingen der Portu- geezenhun grooten rijkdom, geestkracht en vernuft; aan ons geheele volk de beste en grootste staatsburgers geschonken op allerlei gebied van kunst en wetenschap. Zoo loont de deugd der gastvrijheid en verdraagzaamheid

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 586