de Vries en de Jonge, II. VIL 4. 454 ZINNEBEELDIGE VOORSTELLINGEN EN ORANJE-PENNINGEN. Aan de voorzijde der medailles pleegt men te plaatsen de beeltenis van hem of haar die men eeren wil, aan de keerzijde vindt men öf het herdachte feit weergegeven öf eene zinnebeeldige voorstelling. De omschriften rond het borstbeeld geven meest naam en titel, die van de keer zijde een bijbelwoord of versregel, schier altijd in het Latijn. Wij geven van deze omschriften een eenigszins vrije vertaling, daar wij daardoor dan tevens de voor stelling verklaren. De ingevoegde afbeeldingen, naar van Loon’s penning kundig werk genomen, zijn uitsluitend met het oog op de zinnebeelden gekozen. Uit den aard der zaak is het symbool dat verreweg het meest voorkomtde oranjetwijg, de oranjeboom, de oranjeappel. Op tal van penningen komen deze aan het plantenrijk ontleende attributen voor Zoo is er reeds terstond aan den aanvang der betrekkingen van ons vaderland met het geslacht Oranje een mooie en zeldzame penning, waarop de oranjetak voorkomt. Men schreef 1568, in het vorige jaar had de Prins het land verlaten om in het buitenland een leger te werven tegen de Spanjaarden. De verwachting der Nederlanders was hoog gespannen, en vol hoop en moed zag men de toekomst en de krachtige hul]) van den Prins tegemoet. Om aan deze gevoelens uitdrukking te geven werd deze penning 1 geslagen, aan wiens voorzijde afgebeeld is een door hemellicht omstraalde hand met een ontbloot zwaard, omgeven door de woorden Justice Maintiendra” en aan de keerzijde een bloeiende oranjeboom met opschrift G(uillaume) D(e) N(assau) P(rince). „L’Orange Fleurira”,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 589