2) ZINNEBEELDIGE VOORSTELLINGEN EN ORANJE-PENNINGEN. 465 30 V. L. I. 113. v. L. I. 240. 3.5.7 3) Verg. v. L. I. 284.1. en 345.1.2. 4) v. L. II 388.2. »j v. L III. 401. „Gredenckt dat de allerkleynst zich zal te wreken denken.'1 Ook de vogelenwereld wordt aangewend om de glorie van het huis van Oranje te verheerlijken. In 1568 verpandt Prins Willem I zijn goederen om legerbenden te werven: een penning wordt geslagen waarop de Prins als pelikaan is afgebeeld, zijn eigen ingewanden openrijtend om zijn jongen te voederen. Willem I is ook gelijk aan den ijsvogel die te midden der woeste baren zijn nest heeft, en, hoe de zee ook bruischt, kalm daarheen terugvliegt en er zijn jongen uitbroeit. Hij reisde immers in 1577 in Noord-Holland en Utrecht te midden van velen quaadzuchtigen” zooals Bor zegt, en wist zich, niettegenstaande den kwaden wil der omstanders .spraaksaam en aanminnig” te gedragen. „Saevis tranquillis in undis”. Op den penning 2) ziet men den vogel naar zijn dobberend nest vliegen, terwijl de stormen verwoed blazen. Dezelfde voorstelling wordt herhaald (waarschijnlijk ten minste) bij gelegenheid dat de Prins een lijfwacht weigerde (1580) en komt ook voor op penningen geslagen na den dood van den Prins. Willem III is gelijk aan den wondervogel Phoenix toen de Staten van Overijsel hem in 1654 als stadhouder aanstelden 4). Als adelaar is de Prins voor gesteld bij zijn intocht binnen London in 1689 6). De adelaar vliegt met den palm en oranjetak in den bek

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 600