/@tzï ZINNEBEELDIGE VOORSTELLINGEN EN OHANJE-PENNINGEN. 471 x] keel gegrepen, het luidt: „hij heeft den herder L_5LöirHiOJJAVLJ3J_Qi:.-Oj3_rl_Qrijv komt de Bijbelsche geschiedenis de medailles inspireeren. Willem I zagen wij als David reeds Goliath verslaan, ook als herder wordt de prins gesymboliseerd zoo bij de herdenking der Nederlandsche overwinningen en het bevrijden van Alkmaar de prins-herder verjaagt een geit die te begeérig zuigen wil, het voor de Spanjaarden minder vriendelijke omschrift luidt: .Ga weg, geiten melkers!” Tragisch en mooi is de dood van den Prins in metaal vereeuwigd.2) Prins Willem als herder wordt te midden zijner kudde door eenen wolf bij den gegrepen, het omschrift ver- moord, vertrouw niet op den wolf.” Prins Maurits komt als jager voor 3) na de inneming van Grave; over den schouder hangt een geschoten haas en in de lucht heeft de valk reeds een vogel gevangenander wild loopt in het veld en vliegt in de lucht. De woorden: .het gejaagde houd ik vast en wat ik nog te vangen heb jaag ik na” zijn er om geplaatst. Willem II wordt in de bewonderende ver- eering van den stempelsnijder een mannelijke Pallas- Minèrva 4) die den God van den oorlog vertrapt de Vrede, Ceres (de vruchtbaarheid) en het „Minnewicht” Eros brengen hem haar hulde. Anders gestemd was de geen die geïnspireerd door den mislukten aanval van den prins op Amsterdam hem met den „reukeloozen” 3 v. L. I. 174. L. I. 344. L. I. 567. 4. 4) v. L. II. 258. 2) v. 3) V.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 606