A. J. S. v. 481 APOTHEOSE. kalven cirkel Den Haag. R. 31 scharen de Vorsten en Vorstinnen uit het Huis van Oranje Nassau met hun gevolg, waaronder Filips van Marnix, trapsgewijze oploopende tot aan de buste. Links en rechts zijn geplaatst Juliane van Stolberg, de stammoeder der Oranjes, en de bloemenfee uit het le tableau. Prins Willem V sluit deze reeks. Meer ter zijde knielen op de trappen neder eenige visschers en landlieden, met hunne vrouwen en meisjes uit de omstreken van ’s-Gravenhage. Meer op den achtergrond vormen eenige vrouwe- figuren, een halven cirkel om de gehuldigd wordende Koningin. Ter weerszijden wijzen de monogrammen W III, met palmtakken, en E met bloemen omgeven, op de Koninklijke ouders, den zoo zeer betreurden Vorst Willem III, en de afgetreden Regentes, Koningin Emma, terwijl de twee zijstukken aan den voet waarvan de Nederlandsche Leeuw ligt, geschilderd in marmer en brons, in herinnering brengen de Koningen Willem I en Willem II Op het voor het oog zichtbare gedeelte van den koepel worden de wenschen verwezenlijkt, welke „die Haghe” voor haar Koningin uitspreekt, in hare huldiging op 20 September: Gezondheid, ouderdom, levensgeluk, vrede en roem. Hoewel sober opgevat, en in strenge lijnen uitgevoerd, zal deze Apotheose, op den feestavond, in aansluiting met het Koninginnelied van den Heer Van Heijst, en de muzikale uitvoering, naar de toonzetting van den Heer Janssen, eene grootsche verheven indruk maken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 615