van hertog dagen van York, nu met meer eer bejegend dan in de van de Witt, toen hij hier niet dan ter sluik werd toegelaten; x) en later de hertog van Monmouth, dien men hier vroeger ook al in minder schitterende omstan digheden gezien had, en wiens optreden met zekere bevreemding werd gadegeslagen2) ook de hertogin van Modena, de moeder der hertogin van York, zelve een der veelbesproken nichten van den kardinaal de Mazarin; en zoovele anderen meer, vooral ook dikwijls Duitsche verwanten van den Prins, 3) door wier aanwezigheid drukte en beweging ten Hove werd aangebracht. Overigens waren evenwel noch de Prins, noch de Prinses persoonlijk gesteld op veel uiterlijk vertoon, 4) waartoe trouwens de vrij enge wijze, waarop zij op het Binnenhof behuisd 1) Sir Leoline Jenkins schreef den nn Maart 1679 uit den Haag: „The Prince had yesterdag a Review of his Guards near this Town, and he did, at the head of them, do those Military Honours (with his Sword in Hand) to the Duke, which he had never done to any before; and as they were the greatest in their kind, so the Prince is extreamly applauded for doing them”. Wynne, Life of Sir Leoline Jenkins, Vol. II, fol. 559. Bij het vertrek van den Hertog deed de Prins hem uitgeleide tot Rotterdam. 2) October 1679, en wederom in Januari en Februari 1685; d’Avaux, Négociations I 58—65 en IV, 211, 217, 226, 261. Volgens d’Avaux zou in den Haag met zekere ergernis zijn opgemerkt hoe groote vrijheid Monmouth zich tegenover de Prinses veroorloofde en hoe de Prins toeliet dat zijne gemalin met hem wandelde, danste, schaatsenreed, arde enz. 3) Zoo kwam b.v. in den zomer van 1686 Prins Filips Brandenburg voor twee jaren in den Haag, om er zijne op voeding te ontvangen. 4) Zie de beschrijving der hofhouding en van het toenmalig leven in den Haag door Francois de Jaucourt, marquis d’Ausson, medegedeeld door prof. Fruin in de Aanteekeningen op Droste’s „Overblijfsels van Geheugchenis” blz. 444 en vgg. Over de levenswijze der Prinses, d’Avaux IV, bl. 342. IOO PRINS WILLEM III IN BETREKKING TOT DEN HAAG.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 110