io3 1) Welbekend is de uit dien tijd dagteekenende, en hiernevens gereproduceerde prent van Daniel Marot, voorstellende de „Haagse kermis met de optreckende Burgerij sig presenteerende aan haar Koninglijke Hoogheden Mijn Heer de Prince en Mevrouwe de Princesse van Orange”. 2) De hertog van York schreef den 24" April 1682 aan den Prins„I had yesterday yours of the 26, by the which I see You are before this at the Hague, to see the kermis. I hope you will have faire weather for itt, for otherwise there will be very (dirty) doings”. Archives 1.1. bl. 549. En Bentinck schreef den i8n April 1686 te Dieren aan Sidney „Nous allons le commencement de la semaine prochaine a Loo, ou je croy que nous demeurerons jusques au commencement du mois de May, quand nous retournerons vers la kermesse a la Haye et cl’abord après nous irons a Hounslerdyke”. Blencowe, the Diary of the Hon. Henry Sidney, Vol. II bl. 256. 3) De vloot, die den Prins overbracht, werd door stormweder noordwaarts gedreven en was op Zaterdag, 30 October, duidelijk te Scheveningen zichtbaar, zoodat velen zich uit den Haag naar het strand begaven om het schouwspel te zien. d’Avaux, Vl.bl. 311 PRINS WILLEM III IN BETREKKING TOT DEN HAAG. optrok, gold het in de eerste plaats hulde te brengen aan den Prins. En deze verzuimde dan ook nooit zich tegen dien tijd met de geheele hofhouding in den Plaag te doen vinden, zeker wel niet zoo zeer om in persoon aan het kermisvermaak deel te nemen, als wel om door zijne aanwezigheid de algemeene vreugde te verhoogen en zijne populariteit te bevestigen, door niet alleen de bevolking van den Haag, maar ook de talloos velen, die in den kermistijd van elders naar hier plachten te komen, in de gelegenheid te stellen hem, op ongedwongen wijze, van nabij te zien en te begroeten. 2) Het jaar 1688 bracht verandering in deze verhouding geene verkoeling. Op het einde van dat jaar onder nam de Prins den hachelijken tocht naar Engeland, waarvan de uitkomst in geenen deele te voorzien was, doch waarvan het doel boven verwachting werd bereikt. 3)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 114