ii4 Van Stockum: ,,’s Gravenhage in den loop der tijden”. EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. Daarna werd de stad telkens uitgebreid en verfraaid, waarmede nu nog gedurig wordt voortgegaan, vooral nadat er thans na de kort opeenvolgende Engelsche oorlogen en de treurige dagen van 1672, met den vrede van Nijmegen, weder betere dagen waren aangebroken. Op een plattegrond van 1657 zien wij dat de grachten der stad in 5 kwartieren zijn verdeeld en de straten in 7. Gemakshalve volgen wij echter liever de verdeeling zooals wij die zien in het „Kohier van den tweehonderdsten penning van 1679”, daar wij dan meer geleidelijk den weg kunnen volgen. In dit „Kohier” wordt de stad verdeeld in 6 kwartieren of wijken. Zooals men weet is ’s Gravenhage altijd een open vlek geweest, des nachts slechts afgesloten door hekken en draaiboomen. Men vond deze op het Spui, voorbij de Langegracht, in de Wagenstraat omstreeks het Padmoes, in het West-einde eerst bij de Vleersteeg en later bij de Westermolens, bij de Scheveningsche brug, aan het eind van de Hooge Nieuwstraat en bij de Boschpoort; aan het eind van de Molenstraat, bij de Prinsenstraat en aan de Poten. 1) Meermalen werd er over gesproken om de stad te versterken, enkele plannen kregen zelfs een begin van uitvoering, maar wanneer het gevaar was geweken, bleef alles bij het oude. Alleen werd den Haag tusschen 1614 en 1620 door grachten en wallen tegen overvallen beveiligd. Beginnen wij nu onze wandeling op de Groote Markt, gelegen in het eerste kwartier van ’s Gravenhage, waar zich vroeger het St. Elisabeth’s Convent bevond. Zonder ons hier op te houden, slaan wij maar onmiddellijk de Vlamingstraat in. In deze straat, waarschijnlijk aldus ge noemd naar de Vlaamsche wevers, die hier, in de dagen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 127