132 groot gebouw met twee hek afgesloten. zich een Westsingels EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. Holland, doorhem „getimmert” in 1533. Na verscheidene keeren van eigenaar te zijn veranderd, werd het in 1595 door de Staten van Holland gekocht van Pieter Persijn. Het is eenige jaren bewoond geworden door Louise de Coligny, Wed. van Willem I den grooten Zwijger en in 1609 door de Staten geschonken aan haren zoon Frederik Hendrik, die het belangrijk vergrootte en verfraaide. In 1675 blies Amalia van Solms, Wed. van dezen Stadhouder, hier den laatsten adem uit. Zij bewoonde dit Hof sedert zijn dood in 1647. Het is een vleugels, aan de straat met een Achter dit „Ouden Hof” strekt zich een groote, schoone tuin uit tot aan de Noord- en Westsingels van ’s Gravenhage. Deze tuin is zeer „vermakelijk” 2) en vele voorname „luijden” vinden het een uitstekend genot daar ’s middags of tegen het vallen van „de avonden” een luchtje te gaan scheppen onder het lommer van de hooge boomen. Naast het „Oude Hof” aan de zuidzijde bevindt zich het huis vroeger bewoond door den pensionaris Rombout Hoogerbeets. Verder het Noordeinde vervolgende, komen wij voorbij de huizen van den Heer Jacob Scotte, sommige Advocaten, eenige Weduwen en „ongehoude” juffrouwen, den Griffier van der Meer, Monsieur Marijn, „camerlingh” van „hare Hoogheid”, de erfgenamen van Seger van der Maes, „schilder en glaesschrijver”, de Vrouwe van Gijssenberch, den Conrector Suijrendonck, Adriaen van Straten, „vleijs- houder”, den Schout en den Majoor van Spangen, den Griffier Fagel, verder den Kapitein Linderoot, het huis van Ds. Rentergem, de erfgenamen van den hoefsmid Mathijs Zie: Het tegenwoordige paleis in het Noordeinde en zijne eerste bewoners, door Th. Morren, Haagsch Jaarboekje 1899, bladz. 371. -) de Cretzer, blz. 64.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 146