EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. iq.2 Nu Ministerie van Marine. Zoo zijn wij nu gekomen aan de zuidzijde van het Voorhout, met de prachtige huizen van Juffr. Bassingius, den Secretaris de Wolff, den Heer Pieter Moerbeeck, de Wed. van Kapitein Creuset, de erfgenamen van Soutelande, den Luitenant-Admiraal Cornells Tromp, de Vrouwe van Wimmenum, Van der Duin, Heer van ’s Gravemoer, de familie d’Aumale de Hautcourt, de erfgenamen van Pieter Boelen, Heer van Puttershoek, Francois van Aerssen, Heer van Sommelsdijck, in het huis vroeger genaamd het huis van Cabau, een uitgestrekt gebouw met 44 vensters aan de straat, het huis van de Vrouwe van Strickland en dat van den Luitenant-Kolonel Boreel. Den hoek van het Lange Voorhout omslaande, komen wij op den Kneuterdijk. Aan onze linkerhand ligt de Hooge Nieuwstraat. Deze straat inkijkende, zien wij, behalve de talrijke stallingen, koetsierswoningen en achterdeuren, behoorende tot de huizen van het Voorhout en den Vijverberg, het huis genaamd „het bonte Paert”, toebehoorende aan den Raads heer Antonij van Persijn. Aan het eind dezer straat, aan de noordzijde van „de Leijdsche Wagens”, heeft de „Fabrijcq” van den „Haech” of stads-architect op 9 Mei 1674 een huis gekocht genaamd „de Stadt Leyden”. Meer naar den Kneuterdijk wonende Adv. Pieter van de Pol, de Wed. Havius, waarschijnlijk de echtgenoote van Mathijs Havius, eerste en vertrouwde klerk van Jacob Cats en mr. Jacob Havius, advocaat. Op den zuidhoek van de Hooge Nieuwstraat en den Kneuterdijk staat het groote huis van Isbrandt van Noort- wijck, thesaurier van Prins Willem III, gehuwd met Sophia van der Maa. Verder op den Kneuterdijk de huizen van Huybert Haesbrouck en Dr. Souriau, terwijl verder

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 157