EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. 144 Zie van Stockum, eerste deel, bladz. 218. in twee deelen gesplitst zijnde, werd het gedeelte liggende op den hoek van het Hartogstraatje, gekocht door Matheus Hoeuft, Heer van Buttingen en Zandvoort en het andere door den Heer Hoeuft, Heer van Oyen. Deze beide huizen werden tot 1672 bewoond door den Raadpensionaris Johan de Witt en zijn zwager Gerard Bicker, Heer van Zwieten, Raad en Meester van de Rekeningen van de Domeinen van Holland, en het was uit dit huis dat de Raadspensionaris op den noodlottigen dag van 20 Aug. 1672 zijn dood tegemoet ging. Sedert eenige maanden woonde zijne zuster Johanna, gehuwd met den Heer van Zwijndrecht, met haar echtgenoot bij den Raadpensionaris en zij zorgde er voor dat de verminkte lijken van hare ongelukkige broeders werden afgenomen en in huis gebracht. Zij verliet dit huis ook niet eerder dan nadat de begrafenis in alle stilte had plaats gehad. Nu gaan wij weder door het Heulstraatje naar het Noordeinde. Aan de oostzijde van dit straatje dat vroeger „de Stincksloot” werd geheeten, passeeren wij den Com missaris Bisdommer, Pieter Pijll, de erfgenamen van de Vrouwe van Warmont, het huis genaamd „de Koning van Engelant”, vroeger „het Gulden Vlies” op 27 Aug. 1676 gekocht door Silvester Correggie, en de winkel huizen van Arent Pijl, „sijden laeckencooper” en Joost Eerlick, „cantvercooper”, „de Groene Valek” van Jacob Engelen Vinckesteijn en op den hoek van het Hartog straatje en Noordeinde „den gouden Helm” van Hercules Willemss. de Quavere, chirurgijn. Dit huis, vroeger alleen „de Helm” genaamd, was eertijds een herberg en is berucht geworden door den in 1623 beraamden moordaanslag op Prins Maurits. De zonen van Oldenbarnevelt hielden daar hunne bijeenkomsten met de overige samenzweerders.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 159