EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. 159 Zie Haagsch Jaarboekje 1897, bladz. 141 en volgende. maecker” en „de Verkijker” van Sabyna de Clercq en Geertruijt Tongerloo, voorbij den Apothecaris” Ricus van Lent en Joris Alste, „ijsercramer”, het Plein op. Aan dezen kant zien wij ook het huis genaamd „de Groene Tente”, bewoond door den „bouckverkooper” Crispijn Hoeckwater. Deze Hoeckwater is tevens uitgever van de „Haechse Posttijdingen”, een blad dat Dinsdags en Zaterdags verschijnt, gedrukt in twee kolommen, in klein formaat en versierd met het stadswapen, waar men al de nieuwstijdingen zoowel uit het vaderland als van vreemde landen lezen kan. Ook bevindt zich hier, voor wij aan den hoek komen, het huis van den Graaf van Waldeck en Pyrmont. Het Plein, oorspronkelijk de zoogenaamde „kooltuijn” van de Graven van Holland en later van de Stadhouders, is thans geheel beplant met lindeboomen en geplaveid in den vorm van een kruis. In het midden van dat kruis zijn vier steenen zitbanken geplaatst, om „daerop te connen sitten rusten”. Des middags om 3 uur verzamelen zich op dit plein de soldaten die op wacht moeten trekken naar de ver schillende wachtposten, iets wat altijd een zeer aantrekkelijk schouwspel oplevert voor oud en jong. Van hier uit kunnen wij deze groote ruimte gemakkelijk overzien en dan slaan wij het oog in de eerste plaats op de prachtige, aanzienlijke woning gesticht door Constantijn Huijgens, Heer van Zuijlichem, die bijna de geheele westzijde van het Plein inneemt. x) Dit huis is gebouwd door Jacob van Kampen, op een gedeelte van den Stadhouderstuin, in 1633 door de Raden van Staten verkocht, en een stuk gronds, genaamd „het Aeckerlant”, onmiddellijk grenzende aan het Binnenhof,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 174