EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. 167 gracht genoemd en grachtje, waar voor ons valt, maar voorbijloopen langs de erfgenamen van hier woelig met het lossen van de turf, die op wagens moet worden geladen om naar de verschillende, niet door schuiten te bereiken straten, te worden gebracht. Dan ziet men daar de „gezworen” turftonsters, die er voor zorgen, dat het juiste aantal turven wordt afgeteld en die er voor bekend zijn, dat zij goed van zich af weten te spreken. Daar laden de sjouwerlieden de turven en de blokken hout op de wagens en bij dit alles is er steeds een menigte groote en kleine toeschouwers. Aan de noordzijde dezer gracht zijn deftige huizen, onder anderen van Claes Janss. van der Meer, Juffr. van Persijn, den „Oudt-Hooftman” van Thol, den audi teur Ruijs, de Wed. en erfgenamen van Alexander Kervel en anderen, terwijl dit huis, genaamd „de Lynbaen”, toebehoort aan Paulus Laurense. De brug overgaande om langs de overzijde weder naar het Spui te komen, zien wij nog de huizen van de Wed. en erfgenamen van den Heer van Heemstede, die van Maerten Rombouts, Monsieur Trapentier of Drapentier, Arent van de Wal, vleeschhouwer, Adriaen v. d. Osch, „commenij”- houder enz. Weder teruggekomen zijnde aan de oostzijde van het Spui, gaan wij langs Jan van Eist, Huijbert Feijt, geel- gieter, Govert Franss Backer, timmerman, den Kapitein Symon Kievit, Ary Overduyn, schipper op Bergen-op-Zoom, wonende in den Burch van Voorburch, en Jan Gijsbrechtss Veerman in ,,’t Ontset van Leijden”. De tweede gracht die wij aan onze linkerhand zien en die even als de Turfmarkt 'uitkomt op de Nieuwe Haven, wordt de Schedeldoeckshaven of de Middelste is gegraven in 1597. Wij zullen dit niets bijzonders op te merken en het Spui verder vervolgen, Ds. Smoutius, de Wed. Leonard

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 182