EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. 184 deel, bladz. 50. vrije woning, werden turf, boter en 50 gld. 3) Van Stockum, 2de Hier bevindt zich ook het huis waar de volgelingen van Menno Simons hunne vergaderingen houden en wel in het tweede huis van de Boekhorststraat, genaamd „de Rosencrans”. Op den oosthoek van de Herderstraat staat het huis dat „de Haverzak” wordt geheeten en bewoond wordt door den Solliciteur Johan Lamoureux. Recht tegenover de Herderstraat is de verlenging daarvan, de Herderinnestraat, terwijl de Boekhorststraat zich in zuidelijke en noordelijke richting uitstrekt. Deze straat is nog betrekkelijk nieuw. De grond daarvan werd omstreeks het jaar 1640 verkocht aan den Magistraat van ’s Gravenhage door Vrouwe Alijdt van der Duijn, Wed. van den Raadsheer Amelis van den Bouckhorst. Bij den brand, die in 1584 bijna het geheele St. Elisabeth’s klooster in de vlammen deed opgaan, bleven het Paterhuis en de groote tuin aan de zuid-oostzijde der kerk ge spaard. Na de opheffing der kloosters werd dit gedeelte verkocht aan den raadsheer Jhr. Amelis van den Bouckhorst. Aanvankelijk noemde men deze straat de Warmoes- straat, omdat men daar gedurende eenigen tijd de groente uit het Westland ter markt bracht; later echter kreeg zij haren tegenwoordigen naam. Aan het einde dezer straat, aan den Zuidsingel, bevindt zich het hofje voor oude vrouwen van de Roomsch- Katholieke geloofsbelijdenis, dat in 1669 is gesticht door Pieter van Hogelande. Behalve van deze oudjes daar ook voorzien van ’s jaars. Op de regentenkamer hangt een portret van den stichter. x) In plaats van dezen kant uit te gaan, slaan wij rechts om en volgen het noordelijk gelegen gedeelte der straat, waar wij onderscheidene groote en fraai gebouwde nieuwe

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 200