i87 EENE WANDELING DOOR ’s-GRAVENHAGE. Op 26 of 27 Nov. 1680 werd hij ter dood veroordeeld, doch hij stierf in de gevangenis. den Commissaris-Generael Mr. Johan Hallingh, den Adv. Sandra, den Adv. Egbert van Braeckel, de Wed. van den brouwer Bosch, de erfgenamen van Bartholomeus van Zijll en die van Willem Verbrugge, tot aan de Brouwersgracht. Aan beide zijden van deze gracht, aldus genaamd naar de brouwerij „de Roode Leeu”, en die wij even willen opwandelen, zien wij zeer nette huizen. Zij is juist zooals de Prinsegracht beplant met lommerrijke lindeboomen. Wij passeeren hier Jan Arentss van den Brouck, de Wed. en erfgenamen van Willem Verschouw, Hendrick Arentss. Schrap, Rombout Verhuist, beeldhouwer en Mathijs van Veen, timmerman en zijn nu weder terug op de Prinsegracht. Aan het eind Singel, staat het huis van deze gracht, ten oosten van den van den Baljuw Johan van Banchem, die in 1672 tot dit ambt benoemd werd. Thans echter bevindt hij zich, na in 1676 geschorst te zijn, sedert 25 Januari 1677 op de Gevangenpoort in hechtenis, onder beschuldiging van de schandelijkste feiten en de afschuwe lijkste afpersingen te hebben bedreven, waarover wij maar niet zullen uitwijden. Over de brug teruggaande bevinden wij ons aan de noordzijde van de Prinsegracht. Hier valt ons oog al dadelijk op een fraaie poort van wit hardsteen, die toe gang geeft tot het Hofje van Nieuwkoop, tusschen 1658 en 1661 gebouwd door Jan de Bruijn van Buytenwech, Heer van Nieuwkoop en zijne huisvrouw. Het is eene prachtige inrichting die meer dan ƒ100.000 gekost heeft en bestaat uit 64 huisjes voor oude lieden. Met alle recht kan dit gesticht het schoonste van ’s Gravenhage worden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 203