238 EENIGE HAAGSCHE DOCTOREN, ENZ. 1) De bekwame geneesheer Mr. Jan Tijing was o. a. burge meester van Amsterdam, terwijl de Deventer geneesheer Johannes Reidanus, die in 1555 tot stadsdokter werd aangesteld, tevens Rector der Latijnsche school was. Overijselsche Almanak 1851, pag. 91. in 1607 tot „dolhuis” werd ingericht, blijkt hieruit dat zij op het einde der i6de eeuw reeds dien naam droeg. Behalve malle Fye, waren bij Maerten Adriaensz. nog verschillende andere „miserabele crancksinniche personen” gelogeerd. Voor iedere patient ontving hij 30 schellingen per week. Of de Haagsche doctoren er ook bijbaantjes bijgehad hebben -- hetgeen toendertijd niet ongewoon was x) is mij niet gebleken. Wel was dit het geval met de chirur gen, waarvan er zelfs éen schout van Rijswijk is geweest. Gaan wij nu over tot de chirurgijns. Zooals bekend is waren de chirurgijns tevens barbier. Zij zijn dit gebleven tot in de eerste helft der 19^ eeuw. Deze inférieure bezigheid, die de voorname chirurgijns wel meestal aan hun leerlingen zullen hebben overgelaten, was volstrekt geen beletsel om in de Magistratuur een zekere rol te vervullen. Mr. Arent van Jutfaes was o.a. in 1578 vroedschap en daarna schepen van den Haag, benevens kerkmeester der St. Jacobskerk; Mr. Jan Quartelaar komt in 1594 voor als vroedschap, in het begin der 17- eeuw als schepen en vervolgens als burgemeester. Mr. Heynrick van Moerbeeck, chirurgijn in het Engelsche gasthuis, was o.a. in 1583 en 1584 schout van Rijswijk en beurtelings schepen en vroedschap van den Haag. Maar ook andere baantjes werden dikwijls gelijktijdig door hen waargenomen. Onder anderen was de chirurgijn

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 255