■2-jï HET KATHOLICISME, ENZ. J) Volgens Volgens een andere opgave, eveneens van bevoegde zijde, bedroeg de koopprijs 56.000. HoogEerw. Heer, Monseigneur J. Th. A. Heijligers, Deken van ’s Gravenhage, Kanunnik van het Haarlemsch Kapittel, Huisprelaat van Z.H. en Ridder der Orde van Oranje Nassau, die in de pastoreele zorg wordt bijgestaan door drie kapelaans, de Eerw. Heeren J. F. M. Busch, J. J. Oudewater en J. Th. Boonekamp. Het aantal parochianen is ruim 4000. De parochie had bij den aanvang dezer eeuw en nog lang daarna hare kerk en pastorie in de Oude Molstraat, waar zij hoogstwaarschijnlijk reeds gevestigd werd door den ZeerEerw. Heer van Kenniphove, die in de jaren 1605 .1643 pastoor van den Haag is geweest. Toen onder koning Lodewijk in 1807 de oude hofkapel op het Binnenhof aan den katholieken eeredienst werd terug gegeven, kwam die als bijkerk aan de St. Jacobus-parochie. De geschiedenis dezer parochie in den loop der eeuw wordt beheerscht door ééne groote gebeurtenis, die alle andere in den schaduw stelt, t.w. door den bouw der prachtvolle kerk in de Parkstraat. In het jaar 1874 stelde Mevr, de wed. Meyer Hovius de som van f 300.000 beschikbaar, als de Pastoor, destijds de ZeerEerw. Heer J. J. Rioche, er toe over wilde gaan een nieuwe parochiekerk te bouwen. Onverwijld werd aan dit voorstel gevolg gegeven en de uitvoering opge dragen aan den architect Dr. P. J. H. Knijpers, zoodat plan en teekening weldra gereed waren en de aanbesteding op 3 Aug. 1875 kon plaats hebben. Inmiddels was het kerkbestuur met de toenmalige regeering (Ministerie Heemskerk) in onderhandeling ge treden en de hofkapel op het Binnenhof (O. L. V. ten Hove) voor f 55.200 in staatseigendom overgegaan. Hoewel deze verkoop in Dec. 1874 geschiedde en de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 288