276 HET KATHOLICISME, ENZ. het hoofd der parochie gestaan van 1796— 1801. i) 1801 1822. 6 Juli 2 Aug. 1822. waren de moeilijkheden uit den weg geruimd, die den zoo noodzakelijken bouw eener nieuwe kerk met daaraan verbonden pastorie tot nu toe hadden tegengehouden. Onder Pastoor Eisen werd dit groote werk begonnen en voorspoedig ten einde gebracht. Aan het tegenwoordige kerkgebouw, tot welks voorplein een oude poort van het vroegere gezantschapshotel toegang verleent, werd de eerste steen gelegd op 31 Mei 1839, en den 13 Oct. 1841 werd de voltooide kerk door Mgr. van Wijkersloot plechtig geconsacreerd en vervolgens met de daaraan verbonden pastorie in gebruik genomen. In den laatsten tijd heeft de pastorie nog eene belangrijke vergrooting ondergaan, waardoor zij o.a. met een zeer ruime zaal en hoogst doelmatige catechismuskamers verrijkt is geworden. Meerdere en uitvoerige bijzonderheden omtrent deze parochie zijn te vinden in de belangrijke brochure van Pater P. G. Bongaerts „De St. Theresia-kerk”, uitgegeven in 1866, bij gelegenheid van het vijf en twintig-jarig bestaan der kerk. Sedert het begin dezer eeuw hebben de volgende pastoors aan Robertus de Jonge Franc. Jac. Raynal Carolus Flament R. de Jonge als Kapelaan-Major der Spaansche legatie; zoo ook zijn opvolger F. J. Raynal tot 1807; toen werd de Spaansche kapel een missiestatie en Pater Reynal haar eerste Pastoor. s) De Eerw. Heer Flament is slechts waarnemend Pastoor geweest en een tusschenpersoon om den overgang der Statie op de Jezuieten voor te bereiden. Hij was een Fransch priester en heeft jarenlang het bestuur der Koninklijke bibliotheek waar genomen. Pastoor Raynal had de nog voorhanden zijnde sieraden en meubelen der kerk van de eigenaresse, de weduwe van Oost- huijse van Rijsenburgh, aangekocht, en vermaakte bij zijn.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 293