286 HET KATHOLICISME, ENZ. Afdeeling II. Scholen. Hoogelande in de Boekhorststraat. behoeftige gezinnen huisvesting oningen telt, dankt haar ontstaan Gestichten en iHet Hofje van Deze stichting, die aan verschaft en thans 17 w aan den WelEdelgeb. Heer J. E. van Hoogelande, die haar reeds tijdens zijn leven te voorschijn riep en bij testamentaire beschikking op dato 20 Febr. 1676 voltooide. Wegens dien hoogen ouderdom valt hare geschiedenis voor het grootste gedeelte buiten den loop dezer eeuw en bijgevolg buiten het terrein onzer bespreking Op het oogenblik, dat het Hofje van Hoogelande zich ter onzer beschikking stelt, heeft het reeds vijf eeuwkwartieren doorleefd, en maakt bij die eerste ontmoeting den indruk, alsof het gebukt gaat onder de kwalen en gebreken des ouderdoms. De administratie dezer stichting verkeerde bij den aanvang der i9de eeuw in vrij verwaarloosden toestand. Zeker mag dit voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan de onrust en beroering der vooraf gaande tijden, maar ook de omstandigheid, dat de toenmalige regenten meestal buitenslands woonden, en het bestuur misschien aan soms minder zaakkundige of wel minder zorgvuldige zaakwaarnemers bleef overgelaten, kan daartoe wel het een en ander hebben bijgedragen. Doch geen nood; er zijn betere tijden gekomen. In het jaar 1827 werd de administratie wederom met vaste en krachtige hand aangegrepen en bijgevolg op vasten en solieden voet gebracht. Daarmede is de stichting een tijdperk van wij hopen, de nieuwe St. Agneskerk zal verrijzen. Daar voor is wat verder op de Beeklaan, ongeveer tegenover ■de Newtonstraat, reeds een ander en beter gelegen terrein aangekocht, de grond n.I. waar nu de villa Libau staat.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 303