288 HET KATHOLICISME, ENZ. der Hollandsche Missie, afgescheiden van de overige parochiën der stad en tot eene zelfstandige gemeente verheven. Als eerste Pastoor of Rector trad op de WelEerw. Heer Joannes Mesker, secretaris van den Vice-Superior. Wijl het Weeshuis nog geen eigen kapel bezat, werd vastgesteld, dat de kerk in de Oude Molstraat den weezen tot parochiekerk zou strekken. Deze kerk toch was op Zon- en feestdagen het minste in gebruik, wijl de voor naamste plechtigheden der St. Jacobusparochie in de Kapel op het Binnenhof plaats hadden, De twee eerste Rectoren, de Eerw. Heer J. Mesker en zijn opvolger Th. v. d. Moor, woonden niet in het Weeshuis; wijl zij beiden Hagenaars waren, vonden zij huisvesting in hunne ouderlijke woning. Eerst de derde Rector, de Eerw. Heer A. W. A. Dortmans, benoemd in 1845, heeft in het gesticht zijn intrek genomen. In 1836 werd de administratie door een belangrijk legaat van de graven van Brederode in staat gesteld het Weeshuis aanzienlijk uit te breiden en te verbeteren. Zoo werd den 20 Juli van genoemd jaar de eerste steen gelegd aan het tegenwoordige meisjeshuis, dat op den- zelfden datum van het volgend jaar, feestdag van den patroonheilige, Hieronymus Aemilianus, plechtig gewijd en in gebruik werd genomen. Sinds is dit patroonfeest telken jare in het Weeshuis op plechtige wijze gevierd geworden. Vijf jaren later onderging het inwendig beheer eene groote en heilzame verandering. In 1842 werd in de meisjesafdeeling het leekenpersoneel der suppoosten ver vangen door geestelijke zusters der Congregatie van Roozendaal, aan wie voortaan de geheele leiding der huis houding en de opvoeding der meisjes bleef toevertrouwd. Hiermede hield ook het toezicht op der dames regentessen, die, toen de Eerw. zusters behoorlijk geïnstalleerd waren,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 305