OUDE-EEUWSCHE AVONDBEDE. 3T9 land! Zijne zonen stonden tegenover de Franschen: de Erfprins in Spanje, Prins Frederik in Saksen en in Silezië beide heldhaftig de traditie der Nassauers handhavende. Ruim een maand vroeger dan de zegekreten van Leipzig tot Berlijn binnendrongen, had de Prinses-weduwe van Oranje persoonlijk de handen aan het werk geslagen om hare oudejaarsbede van 1800 niet enkel met woorden, maar met daden ten uitvoer te brengenom den sterken hand tot herstel van den Staat der Nederlanden te leenen. Nadat haar eerste onderhandelingen tot het oprichten van een Nederlandsch Legioen, door tusschenkomst van generaal van Sugtelen gevoerd, een gunstig onthaal bij den opper bevelhebber van het Noorder-leger, den kroonprins van Zweden Bernadotte hadden gevonden, verzekerde de Doorluchtige Vrouw zich mede van de medewerking der Pruisische regeering. Bijgestaan door den toenmaligen kolonel Baron de Constant Rebecque, ging Prinses Wilhelmina over tot de oprichting van drie bataljons, aanvankelijk meerendeels samengesteld uit overloopërs en uit ontslagen Nederlandsche krijgsgevangenen. Den besten korps-commandant tot voorbeeld, leidde de Prinses-Weduwe alle benoemingen van organieken aard. Alvorens officieren bij haar Legioen aan te stellen, won zij alle vereischte informatiën omtrent hen in. Ter voorziening in alle be hoeften van personeel en materieel stelde Hare Koninklijke Hoogheid zich schriftelijk en mondeling in verbinding met de Pruisische civiele- en militaire autoriteiten. Overal vond de wakkere Vrouwe bijstand tot het geld begon te ontbreken. Maar ook daarvoor schafte de Prinses raad. Den Grooten Zwijger en zijn familie-leden te Dillenburg navolgende, die bij den aanvang van onzen worstelstrijd met Spanje hun geheele fortuin hadden te gelde gemaakt om ’s lands privilegiën te bestendigen, vrijheid van geweten aan Nederland te waarborgen stelden de Prinses van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 336